Dni Kultury Sieniawiańskiej | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Dni Kultury Sieniawiańskiej

20 sierpnia 2020
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Zespół Parkowo-Dworski w Sieniawie zorganizował tegoroczne Dni Kultury Sieniawiańskiej. Świętowanie 15 sierpnia rozpoczęto od mszy św. w oprawie Zespołu Regionalnego z Ostrowska. W godzinach popołudniowych w Kościele św. Antoniego odbył się przegląd pieśni maryjnych. Była także możliwość zwiedzania tego zabytkowego kościółka, dawnej kaplicy przydworskiej.

Następnie uczestnicy udali się na dziedziniec pobliskiego dworu, gdzie została otwarta wystawa "Ludzie Polskiej Kultury" wypożyczona z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, która pozostanie tam do końca września br.

Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury” przedstawia kilkanaście, subiektywnie wybranych, sylwetek znanych  twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku. Ich twórczość miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie.

Zbiór prezentuje słynne postacie: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, rodzeństwo Reszke - Jana, Edwarda i Józefinę, Helenę Modrzejewską, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejkę, Josepha Conrada, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Adama Chmielowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego i Polę Negri.

Wystawa przedstawia różnorodność postaci - zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów - od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować. Zwiedzający wystawę ma okazję znaleźć  informacje dotyczące zarówno głęboko patriotycznych postaw jak i skandalizujących romansów, ponieważ ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo - nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia. 

„Ludzie Polskiej Kultury” jest już ósmą wystawą z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski” realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wystawa skierowana jest zarówno do turystów obcokrajowców jak również polskich odbiorców. Składa się z 18 ilustrowanych plansz.  Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.

 

Wykonanie wystawy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Koncepcja: Jan Godłowski

Autorzy: dr Aleksandra Arkusz, dr hab. Andrzej Synowiec

Opracowanie graficzne: Aneta Łapczyńska

Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Ze względu  na sytuację związaną z pandemią koronawirusa zostały ograniczone wydarzenia kulturalne, jednak można wciąż oglądać wystawę znajdującą się na terenie parku.

W tym roku na terenie zespołu parkowo-dworskiego trwają dalsze prace konserwatorsko-restauratorskie, które wsparł Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 

Źródło: Zespół Parkowo-Dworski w Sieniawie

Zdjęcia: Rafał Wójtowicz