PTPN przyłącza się do akcji „ZOSTAŃ W DOMU” | Komunikaty | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

PTPN przyłącza się do akcji „ZOSTAŃ W DOMU”

27 marca 2020
Zdjęcie 1

PTPN#zostanwdomu

Drodzy Przyjaciele Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i Almanachu Nowotarskiego oraz miłośnicy historii Naszego Miasta i Regionu nowotarskiego.

W związku z sytuacją epidemiczną, która dla wielu jest czasem trudnym, PTPN przyłącza się do akcji „ZOSTAŃ W DOMU”.

Towarzystwo oddaje do Państwa dyspozycji i zachęcają do lektury wybranych tekstów, publikowanych w numerach Almanachu Nowotarskiego z ostatnich lat. Wybrane teksty zawierają materiały historyczne z rozmaitych okresów dziejów Nowego Targu i okolic, opisują sprawy bieżące, obyczajowość, sztukę, literaturę. PTPN liczy, że ciekawa lektura pozwoli Państwu zająć czas, a przy okazji powiększyć swoją wiedzę dotyczącą Naszego Miasta i regionu. Wybrane teksty są udostępnione na stronie www.ptpn.nowytarg.pl, w nowej zakładce „ZOSTAŃ W DOMU”.

Almanach jest przewodnikiem po miejscach i sytuacjach na tyle ważnych, że należy je utrwalić, aby ocalić od zapomnienia. Zawarte w nim teksty, to spora dawka informacji dla miłośników poszukujących ciekawych śladów z przeszłości, dla czytelników interesujących się historią, ale niekoniecznie będących specjalistami w tej dziedzinie. Niektóre artykuły wzbudzają nostalgię, zabierając czytelników w sentymentalną podróż do przeszłości.

Na stronie Towarzystwa czytelnik znajdzie również szczegółową Kronikę Nowotarską, upamiętniającą ważne wydarzenia w Mieście od 1996 do 2018 roku (zakładka KRONIKA).

Przedstawione artykuły są udostępnione w całości. Z uwagi na ochronę praw autorskich, Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu wyraża zgodę na niekomercyjne wykorzystanie udostępnionych materiałów.

Zachęca się młodzież do przekazania informacji i udzielenia pomocy w udostępnieniu publikowanych tekstów swoim bliskim seniorom, dla których lektura tych tekstów może czasami stanowić sentymentalną wycieczkę do przeszłości.

 

Zapraszamy do lektury.

 

Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu

Redakcja Almanachu Nowotarskiego

 

Almanach Nowotarski, Nr 20, Rok 2016

Grzegorz Zamoyski – Opis granic miasta Nowego Targu i nazwiska jego mieszkańców w Metryce Józefińskiej z 1787 r.

Stanisława Trebunia-Staszel – On dał nam to, co nas dziś ponad codziennością trzyma. Kazimierz Przerwa-Tetmajer w kulturze i historii Podhala.

Stanisław A. Hodorowicz – CZŁOWIEK – NAUKA – ŚWIAT.

 

Almanach Nowotarski, Nr 21, Rok 2017

Adam Sawina – Wielki Redyk 1972 roku.

Ryszard M. Remiszewski – Kurier słowa Bożego.

 

Almanach Nowotarski, Nr 22, Rok 2018

Joanna Gronkowska, Stanisław A. Hodorowicz – Wojciech Tylka-Suleja – słynny przewodnik tatrzański

 

Almanach Nowotarski, Nr 23, Rok 2019

Andrzej Skorupa – Gotyckie malarstwo tablicowe na Podhalu

Ks. Franciszek Florczyk, Krystyna Jasinski – Historia Koła nr 2 im. Władysława Orkana Nowy Targ Związku Podhalan Ameryki Północnej