Gmina Czorsztyn | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Gmina Czorsztyn

Gmina Czorsztyn składa się z 7 sołectw: Maniowy – siedziba gminy (dawniej Czorsztyn), Huba, Kluszkowce, Mizerna, Sromowce Niżne i Sromowce Wyżne. Zajmuje powierzchnię 61,72 km².

Atrakcyjna "Osada Turystyczna Czorsztyn" w Kluszkowcach na półwyspie Stylchen, jest zarazem skansenem etnograficznym. Powstała z obiektów budownictwa ludowego i uzdrowiskowo-willowego przeniesionych z terenów przeznaczonych pod budowę zapory wodnej na Dunajcu. Dla wielu turystów magnesem jest możliwość wypoczynku nad wodą, uprawiania sportów wodnych czy rejs statkiem lub gondolą.

W Kluszkowcach znajduje się centrum sportów wodnych, z przystanią dla jachtów oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego, a w Mizernej kąpielisko dla osób z małymi dziećmi. Ponadto na pobliskiej górze Wdżar można skorzystać ze zjeżdżalni rynnowej „alpine coaster" o długości 1000 m, a zimą pojeździć na nartach. Ci, którzy wolą turystykę pieszą, konną czy rowerową mogą korzystać z malowniczych szlaków gorczańskich oraz   trasy rowerowej wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Atutem jest także bliskość Pienin i niezapomniane górskie panoramy. W Sromowcach Wyżnych-Kątach ma swój początek spływ przełomem Dunajca - największa atrakcja turystyczna Powiatu.

Prawdziwe rzesze turystów przyciągają ruiny XIV-wiecznego królewskiego zamku w Czorsztynie, który był najstarszą warownią Podhala. Wartym odwiedzenia w Sromowcach Wyżnych jest zabytkowy kościół św. Stanisława Biskupa z 1975 r. oraz cmentarz Drohojowskich z neogotyckimi nagrobkami z XIX w. Ta niewielka góralska wieś mieściła w XX-leciu międzywojennym centralną bazę tworzącego się polskiego harcerstwa.

W gorczańskich wioskach zlokalizowanych jest wiele zabytków architektury sakralnej. Godnymi uwagi są: drewniany kościół św. Katarzyny z XVI w. w Sromowcach Niżnych, kościół św. Mikołaja oraz kaplica św. Sebastiana z 1772 r. w Maniowach oraz kapliczka w Hubie. W tej ostatniej wsi znajduje się interesująca forma skalna: „Gronik Skałka".

Długość ścieżek rowerowych: 39 km

Szlaki turystyczne: https://czorsztyn.pl/pl/603/0/szlaki-piesze.html

Dodatkowe informacje: czorsztyn.pl