Kolejne II miejsce KPP Nowy Targ w małopolskich eliminacjach do XV Kynologicznych Mistrzostw Policji | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Kolejne II miejsce KPP Nowy Targ w małopolskich eliminacjach do XV Kynologicznych Mistrzostw Policji

3 sierpnia 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

31 lipca br., na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się eliminacje do XV Kynologicznych Mistrzostw Policji z udziałem psów do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Po raz kolejny funkcjonariusz nowotarskiej komendy zajął drugie miejsce w zawodach na szczeblu Małopolski.

Profesjonalizmu przewodnikom pogratulował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Andrzej Płatek, który podsumował zawody i wręczył nagrody zwycięzcom.

Najlepszym przewodnikiem okazał się sierż. szt. Krystian Stoszko, reprezentujący Komendę Miejską Policji w Krakowie, z psem Jagna (KMP Kraków). Drugie miejsce zajął asp. Dariusz Babiak z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, z psem Bulik. Na trzeciej lokacie znalazł się st. sierz. Rafał Gackowiec z zakopiańskiej Komendy Powiatowej Policji, z psem Irma.

Praca psów do wyszukiwania zapachów narkotyków jest trudna i dość skomplikowana z uwagi na warunki, w jakich zwierzętom przychodzi pracować. W związku z tym od kandydatów na przewodników do tej specjalności wymaga się jak najlepszych cech charakteru. Aby użycie psa w służbie było efektywne, nie mniej ważny od całego cyklu tresury jest wybór odpowiedniego psa i określonej rasy.

Do wyszukiwania zapachów narkotyków używa się głównie psów:

• ras pasterskich (owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, mieszańce ww. ras)

• ras myśliwskich (labrador retriever, golden retriever, terier walijski, foksterier, jack russel terrier, springer spaniel)

Podsumowując ogólne i specjalistyczne predyspozycje psa do wyszukiwania zapachów narkotyków, za odpowiednie do tresury należy uznać psy: zrównoważone, pewne siebie i odważne, o przyjacielskim usposobieniu w stosunku do ludzi i innych zwierząt, lubiące współpracować z człowiekiem, wykazujące się wytrwałością w aportowaniu różnych przedmiotów (twardych, miękkich) w różnych warunkach, łatwo nawiązujące kontakt z obcymi osobami, w trakcie wyszukiwania ukrytych przedmiotów poruszające się dynamicznie w równym rytmie, wytrwałe w pracy – niezaprzestające szukania w trudnych sytuacjach, nieporzucające odnalezionych przedmiotów, samodzielnie rozwiązujące napotkane problemy – bez pomocy pokonujące przeszkody i z pasją docierające do miejsc ciężko dostępnych, odporne na bodźce rozpraszające – koncentrujące się na zadanej czynności.

W garnizonie małopolskim służbę pełni 13 psów do wyszukiwania zapachów narkotyków z 9 jednostek organizacyjnych Policji. Psy te szkolone są do wyszukiwania zapachów: marihuany, kokainy, heroiny i haszyszu oraz pochodnych tych środków. W bieżącym roku psy te brały udział w 150 sprawdzeniach i przeszukaniach w województwie małopolskim.


Tekst i zdjęcia: KPP w Nowym Targu.